Komunia Święta duchowa

Kochani! ❤️
Wielu z nas na pewno przeżywa fakt, że nie będzie mogło uczestniczyć w niedzielnej mszy świętej w swoim kościele. Warto pamiętać, że w takiej sytuacji możemy skorzystać z komunii duchowej.
Jesteśmy przyzwyczajeni, że komunię świętą przyjmujemy pod postacią Ciała Pańskiego lub Ciała i Krwi. Kościół od wieków naucza, że w sytuacji, gdy nie ma możliwości przyjęcia komunii świętej w taki sposób, można wzbudzić pragnienie przyjęcia komunii i powiedzieć o nim Bogu w dowolnej formie, prosząc o sakramentalne zjednoczenie z Chrystusem.
Bardzo ważne jest zapamiętanie dwóch kwestii związanych z komunią duchową.
Po pierwsze, abyśmy mogli przystąpić do takiego aktu komunii duchowej, musimy być w stanie łaski uświęcającej, podobnie zresztą jak w przypadku komunii sakramentalnej. Musimy przygotować się do tego zjednoczenia z Bogiem, jakie następuje w komunii, przez oczyszczenie się z grzechu. Dlatego do komunii duchowej może przystąpić tylko ktoś, kto jest w stanie łaski uświęcającej.
I po drugie, komunia duchowa przynosi taki sam skutek jak rzeczywiste przyjęcie łaski Najświętszego Sakramentu. W komunii duchowej otrzymuję te same łaski, które otrzymałbym w przypadku komunii sakramentalnej.
Dobrze jest przygotować się do takiego aktu komunii duchowej. Najlepiej byłoby uczestniczyć w transmisji mszy świętej. Jeśli to nie byłoby możliwe, warto zacząć od aktu pokuty, następnie rozważyć czytania liturgii z danego dnia, a przed aktem komunii duchowej odmówić „Ojcze nasz” oraz formułę „Panie, nie jestem godzien”, którą odmawiamy przed przyjęciem każdej komunii.
Chrystus przychodzi zawsze do serc gotowych Go przyjąć, czasem mimo drzwi zamkniętych. 🙏❤️
 
o. Wojciech Surówka
o. Wojciech Prus
Duszpasterze Wspólnoty LEDNICA 2000
 
Listę mszy świętych, do których możecie dołączyć za pomocą telewizji, radia i internetu znajdziecie tu: http://bit.ly/2Wb5RY9
 
Zachęcamy Was też do obejrzenia Eucharystii z poprzednich Spotkań Lednickich: https://youtu.be/PlxzR3uJ7ho?t=11131