Płaszcz Maryi – I Krok ku Lednicy 2020

Kochani!

Tegoroczne XXIV Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 podąży drogą Miriam z Nazaretu. Cały Twój, cała Twoja – te słowa opisują życie Maryi. Pójdziemy Jej śladami, żeby uczyć się zawierzenia Bogu. Jedną z pierwszych tajemnic na tym szlaku – według wczesnochrześcijańskiej opowieści – jest ofiarowanie w świątyni. Wiele wieków później znakomity malarz Tycjan pięknie pokazuje chwilę, gdy Miriam z rodzicami, Joachimem i Anną, przybyła do Jerozolimy. Oto otoczona świetlistą jasnością mała dziewczynka wstępuje po ogromnych stopniach do Bożej świątyni. A potem podejmuje cząstkę codziennej odpowiedzialności za to miejsce i zaczyna tkać zasłonę, która zawiśnie przed Świętym Świętych. Zasłona jak szata będzie wkrótce osłaniać przestrzeń Obecności Najwyższego.

Ta starożytna intuicja modlitewna podpowiada, że Miriam z Nazaretu od najmłodszych dni przygotowywała się do otulenia w swoim ciele Przedwiecznego Słowa. A gdy Jezus narodził się w ubóstwie Betlejem, czułym gestem owinęła Go w pieluszki i złożyła w żłobie. Od najwcześniejszych lat istnienia Kościoła nasi bracia i siostry wierzyli, że to otulanie trwa nadal po Wniebowzięciu Najświętszej Dziewicy. Dlatego ułożyli przepiękną modlitwę Pod Twoją obronę. Artyści modlący się tymi słowami malowali potem Maryję w  płaszczu, pod który można było chronić się przed niebezpieczeństwami. W dominikańskim Zakonie pieczołowicie przechowujemy pamięć o tym, że święty Dominik pod tym właśnie płaszczem ujrzał w mistycznej wizji cały Zakon – wszystkich swoich braci i siostry.

W drodze na tegoroczną Lednicę chcemy pójść tropem Miriam z Nazaretu i nawzajem zachęcać się do podjęcia odpowiedzialności za świątynię Bożą, jaką jest młodzież gromadząca się pod Bramą–Rybą. Pewnie czujemy się wobec takiej perspektywy jak ta mała dziewczynka na stopniach wielkiej świątyni – trochę zbyt mali, jak na to wspaniałe miejsce. Jednak Maryja, znając tajemnice pomnażania miłości, mówi: „daj to, co możesz, przynieś to, co potrafisz”.

Marzy nam się stworzenie podczas lednickiego Spotkania Młodych płaszcza Maryi, pod którym będzie się mogła schronić polska (i nie tylko polska) młodzież. Jak to zrobić?  Prosimy, żebyście już od teraz przysyłali do nas na Pola Lednickie kawałki materiałów (wielkości 80 na 80 centymetrów), które rozniesione w sektory podczas Spotkania będziemy wiązali, by wspólnie stworzyć płaszcz Maryi. Te fragmenty płaszcza mogą przysyłać pojedyncze osoby, wspólnoty i grupy, a także ci, którzy nie wybierają się na Spotkanie Młodych. Będzie to znak naszej więzi w otaczaniu miłością Kościoła. Od Waszej pomysłowości zależy, jak przyozdobicie  materiał –  swoim imieniem, symbolicznie wpisując, malując, zaznaczając rozpoznawcze znaki. Możecie oczywiście przywieźć te materiały ze sobą, ale tak jak mówił Ojciec Jan – ważne jest stopniowe i świadome przygotowywanie się do czerwcowego Spotkania.

Adres wysyłki:

Ośrodek – Dom św. Jana Pawła II
Pola Lednickie 1
62-280 Kiszkowo

Obejrzyjcie pierwszy Krok na YouTube: