Program #2czerwca – zobacz!

 

Czy Ty też nie możesz doczekać się sobotniego Spotkania pod Bramą III Tysiąclecia? Zobacz co czeka na Ciebie w programie! Czytamy i meldujemy się 2 czerwca na Polach Lednickich!

 

[su_heading size=”19″ margin=”10″]POLA LEDNICKIE OD RANA[/su_heading]

O godzinie 8:00 otwieramy recepcje, na których otrzymasz symbol tegorocznego Spotkania: Zwierciadło Prawdziwego Spojrzenia. Rozdamy również butelki i ręczniczki – posłużą nam do gestu obmywania nóg. Każdy pielgrzym otrzyma też flagę Polski, która jest prezentem od Pana Prezydenta Andrzeja Dudy.

Rano możesz udać się na Pole Spowiedzi (od godz. 10), do Kaplicy Adoracji, skorzystać z modlitwy wstawienniczej czy posługi ewangelizatorów. O 10:00 odbędzie się pokaz grupy akrobatycznej ,,Żelazny’”, o 11.30 grupa Tancerzy Lednickich porwie Cię do tańca. Bez obaw, jeśli nie znasz kroków, szybko się ich nauczysz!
O 12:00 Anioł Pański – tej godzinie duszpasterze- o. Wojciech Prus OP i o. Mateusz Kosior OP- po raz pierwszy pojawią się na Rybie i przywitają wszystkich gromadzonych uczestników. Zaraz po tym Modlitwa Anioł Pański oraz Modlitwa „Młodzież za Synod” prowadzona przez Krajowe Biuro ŚDM i bp Marka Stolarczyka.

[su_heading size=”19″ margin=”10″]15:00 – KORONKA DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO [/su_heading]

Tradycją Spotkań Lednickich jest już śpiewana przez Siewców Lednicy i Scholę Lednicką Koronka do Miłosierdzia Bożego. Drogą III Tysiąclecia przejdzie procesja z relikwiami św. Faustyny i obraz Jezusa Miłosiernego. Swoje świadectwo wygłosi misjonarka z Zambii, za którą modliliśmy się w ubiegłym roku.

[su_heading size=”19″ margin=”10″]16:00 – KONFERENCJA NA 3 GŁOSY [/su_heading]
Konferencję na 3 głosy wygłoszą dominikanie: o. Tomasz Nowak OP, o. Wojciech Jędrzejewski OP, o. Tomasz Zamorski OP z 3 różnych miejsc na Polach Lednickich – beczka, drabina, rusztowanie. Nawiązujemy do różnych sposobów głoszenia, tak jak robili to pierwsi dominikanie.

[su_heading size=”19″ margin=”10″]16:30 TYLKO ORŁY [/su_heading]


Czym byłoby Spotkanie Lednickie bez pieśni Tylko Orły? Śpiew jak zawsze rozpocznie Jan Grzegorczyk, a Drogą III Tysiąclecia przejdzie procesja z lednickimi sztandarami, dziećmi i Orłami Lednickimi. Procesja Orłów będzie miała niezwykły charakter, bo obchodzimy jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W miejscu, gdzie nasz naród po raz pierwszy powiedział „Jestem!”, chcemy dziękować za nasz kraj, wolność i niezawisłość. Pola Lednickie stają się teraz miejscem dziękczynienia za odzyskaną po 123 latach zaborów niepodległość. Z tej okazji płk. Szopiński wykonuje skok w niepodległość. W ten sposób otrzymamy również dar od Prezydenta RP, który pozostaje niespodzianką.

[su_heading size=”19″ margin=”10″]17.00 Oficjalne rozpoczęcie XXII Spotkania Młodych LEDNICA 2000[/su_heading]
Uroczysta i tradycyjna procesja rozpoczynająca Spotkanie Lednickie – to w tym momencie wybrzmi Bogurodzica i Hymn III Tysiąclecia. Procesja jest zakończona przemówieniami Duszpasterzy Lednickich, Prymasa Polski, Prezydenta RP, Prowincjała Zakonu Polskich Dominikanów oraz Prymasa Polski.

17.45 CZĘŚĆ I: JESTEM – jak patrzy na mnie Jezus?
Misterium Stworzenia Świata: balet | taniec | widowisko artystyczne
W tej części chcemy poszukać prawdziwego spojrzenia Boga na człowieka. Do tego posłużą nam “Misterium stworzenia świata” i “Kontemplacja spojrzenia Jezusa”.“Misterium stworzenia świata”, na podstawie czytanego przez różne osoby biblijnego opisu, opowie nam o kolejnych dziełach tworzonych przez Boga. Balet, będący ilustracją tekstu z Księgi rodzaju zakończy się stworzeniem człowieka, który w oczach Boga jest “bardzo dobry”. Poszczególne grupy tancerzy trzymać będą fragmenty jednego dużego wizerunku Chrystusa, który złożony będzie pod Bramą Rybą. Ten wizerunek będzie przypominał tegoroczny symbol, będzie jego większą wersją.

“Kontemplacja spojrzenia Jezusa” to medytacyjna chwila pierwszej części Spotkania. Usłyszymy tekst, który mówi o tym jak naprawdę patrzy na nas Jezus. Będziemy mówili o tym, jak pięknie stworzony jest człowiek, jaki potencjał do czynienia dobra w nim drzemie. To nabożeństwo będzie miało charakter dialogu. Jezus będzie opowiadał nam o nas, a my, w odpowiedzi będziemy błogosławili nasze oczy, uszy, ręce itd.

18.30 CZĘŚĆ II: JESTEM – prawdziwe spojrzenie na siebie i innych

Druga część naszego spotkania jest refleksją nad słowami z konstytucji Gaudium et spes: człowiek będąc jedynym na ziemi stworzeniem, którego Bóg chciał dla niego samego, nie może odnaleźć się w pełni inaczej jak tylko poprzez bezinteresowny dar z siebie samego oraz kontynuacją zeszłorocznego hasła “Idź i kochaj”. Spotykając drugiego człowieka doświadczamy często braku wiary w swoje możliwości. Dlatego rozpoczniemy od inscenizacji Miej o nim staranie, w której postaramy się przedstawić historię miłosiernego Samarytanina. Wszystko zostanie zakończone tańcem, w czasie którego uczestnicy będą trzymali symbole – zwierciadła w rękach. Następstwem modlitwy będą krótkie świadectwa tych, którzy odkryli w sobie zdolność do przekazywania, dzielenia się miłością. Swoim doświadczeniem podzielą się: Jakub Majchrzak (lider wspólnoty św. Jacka) i siostry misjonarki miłości.

GEST UMYWANIA NÓG
Zakończeniem tej części będzie obrzęd umywania nóg, który będzie wyrazem naszej bezinteresownej miłości do drugiego oraz nauczy nas jak tę miłość przyjmować. Do tego gestu zostaną zaproszeni wszyscy pielgrzymi na Polach Lednickich.

[su_heading size=”19″ margin=”10″]20:00 EUCHARYSTIA[/su_heading]

Przewodniczy Prymas Polski, abp Wojciech Polak
Kazanie: abp Grzegorz Ryś

[su_heading size=”19″ margin=”10″]21:37 GODZINA JANA PAWŁA II – OJCIEC NASZEJ WOLNOŚCI[/su_heading]

O JESTEM, o wolności, o tym że były takie czasy, że wolność w Polsce nie istniała, była fikcją, Jan Paweł II wtedy wezwał Ducha Świętego z taką mocą, że odmieniło się oblicze polskiej ziemi
Chcemy opowiedzieć w tej części o Ojcu Świętym jako tym, który pomógł nam nie tylko odzyskać wolność, ale nas do tej wolności zrodził. Nawiążemy do słów Papieża “Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi” i idąc za przykładem JPII będziemy modlili się za poległych i pobłogosławimy Polską ziemię – tę modlitwę zakończymy ucałowaniem ziemi pod naszymi stopami.

22.40 CZĘŚĆ III: JESTEM – nowe narodziny

W ostatniej części spotkania chcemy narodzić się na nowo do bezinteresowności. Stanie się to poprzez gest przyjaźni do którego zaprosimy uczestników spotkania. Modlitwa będzie odbywać się w ciemności, a jej zakończeniu towarzyszyć ma krzyk nowo narodzonych przy dźwięku bębnów, wśród rozbłyskujących świateł. Zakończeniem tego misterium będzie procesja światła – na Drodze III Tysiąclecia pojawia się tancerze ognia, a zgromadzeni uczestnicy zapala w tym czasie świece które będą nawiązywały do świecy chrzcielnej.

[su_heading size=”19″ margin=”10″]23:15 ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU[/su_heading]
[su_heading size=”19″ margin=”10″]23.45 WYBÓR CHRYSTUSA[/su_heading]
[su_heading size=”19″ margin=”10″]00:00 PRZEJŚCIE PRZEZ BRAMĘ III TYSIĄCLECIA[/su_heading]

Tym punktem programu kończymy XXII Spotkanie na Polach Lednickich i zaczynamy odliczenie do XXIII Spotkania Młodych LEDNICA 2000- za 365 dni! 🙂