Spowiedź w warunkach kwarantanny

Kochani!

Nasza kwarantanna trwa już drugi tydzień. Prosiliśmy Was, żebyście pozostawali w domu i nie narażali siebie, a szczególnie naszych seniorów na zarażenie. 

Jest to trudny czas, kiedy bardzo często nie możemy korzystać tak jak do tej pory z sakramentów. Pisaliśmy już do Was, czym jest komunia duchowa oraz jak się do niej przygotować. Dzisiaj chcielibyśmy napisać o możliwości uzyskania odpuszczenia grzechów, jeśli nie ma możliwości, by pójść do spowiedzi u kapłana. 

Katechizm Kościoła Katolickiego naucza w nr 1452: „Gdy żal wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany «żalem doskonałym» lub «żalem z miłości». Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe”.

 

W sytuacji, gdy nie ma możliwości wyznania grzechów przed kapłanem, możemy wzbudzić akt żalu doskonałego. Jak się do tego przygotować i jak przeżyć ten akt? Należy:

  1. wzbudzić w sobie pragnienie przyjęcia sakramentu pokuty (z postanowieniem przystąpienia do niego przy najbliższej okazji),
  2. zrobić rachunek sumienia i w odniesieniu do wykrytych grzechów postanowić nie popełniać ich w przyszłości (jak w ramach przygotowania do spowiedzi sakramentalnej),
  3. wzbudzić w sobie żal za popełnione grzechy ze względu na miłość do Boga – tak uczciwie, jak tylko potrafimy,
  4. przyjąć Komunię świętą (sakramentalnie lub duchowo).

Dobrze byłoby również podjąć się jakiegoś umartwienia w ramach pokuty za grzechy.

Miłosierdzie Boże nie zna granic dla tych, którzy w skrusze do Niego przychodzą. 

 

o. Wojciech Surówka OP

o. Wojciech Prus OP