Kochani!
Nasza kwarantanna trwa już drugi tydzień. Prosiliśmy Was, żebyście pozostawali w domu i nie narażali siebie, a szczególnie naszych seniorów na zarażenie.
Jest to trudny czas, kiedy bardzo często nie możemy korzystać tak jak do tej pory z sakramentów. Pisaliśmy już do Was, czym jest komunia duchowa oraz jak się do niej przygotować. Dzisiaj chcielibyśmy napisać o możliwości uzyskania odpuszczenia grzechów, jeśli nie ma możliwości, by pójść do spowiedzi u kapłana.
Katechizm Kościoła Katolickiego naucza w nr 1452: „Gdy żal wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany «żalem doskonałym» lub «żalem z miłości». Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe”.
W sytuacji, gdy nie ma możliwości wyznania grzechów przed kapłanem, możemy wzbudzić akt żalu doskonałego. Jak się do tego przygotować i jak przeżyć ten akt? Należy:
- wzbudzić w sobie pragnienie przyjęcia sakramentu pokuty (z postanowieniem przystąpienia do niego przy najbliższej okazji),
- zrobić rachunek sumienia i w odniesieniu do wykrytych grzechów postanowić nie popełniać ich w przyszłości (jak w ramach przygotowania do spowiedzi sakramentalnej),
- wzbudzić w sobie żal za popełnione grzechy ze względu na miłość do Boga – tak uczciwie, jak tylko potrafimy,
- przyjąć Komunię świętą (sakramentalnie lub duchowo).
Dobrze byłoby również podjąć się jakiegoś umartwienia w ramach pokuty za grzechy.
Miłosierdzie Boże nie zna granic dla tych, którzy w skrusze do Niego przychodzą.
o. Wojciech Surówka OP
o. Wojciech Prus OP