Arcybiskup Grzegorz Ryś o czytaniu Biblii na Lednicy

W piątkowy wieczór 9 grudnia 2022 roku na Polach Lednickich odbyło się spotkanie z arcybiskupem Grzegorzem Rysiem. Celem spotkania była rozmowa z Księdzem Arcybiskupem pt. „Mistrzowie drugiego planu, czyli o tym jak współcześnie czytać Biblię”. Pytaliśmy o to, jak słowa Pisma Świętego czytać dziś, w trzeciej dekadzie XXI wieku. Abp G. Ryś opowiadał o swoich doświadczeniach duszpasterskich związanych z Biblią. Podawał różne sposoby zbliżania się do niej.
W interesujący sposób przybliżał swoją fascynację wieloma postaciami, o których można powiedzieć, że nie odgrywają pierwszoplanowych ról, ale ich brak wiele uczyniłby czymś niemożliwym. Arcybiskup podkreślał, że prawdziwe czytanie Pisma Świętego jest modlitwą; w tej perspektywie można powiedzieć, że to wręcz „Biblia czyta ciebie, czyta człowieka”. Poza tym odnosząc się do wyzwań współczesności, abp. Ryś podkreślał konieczność autentyzmu wiary. Do modlitwy nic nie zachęca bardziej, jak faktyczne zaangażowania kogoś kto prowadzić może do Boga innych.
Tłem tej rozmowy stała się opublikowana kilka tygodni temu książka – zapis rozmowy z abp. Grzegorzem Rysiem „Mistrzowie drugiego planu. O postaciach biblijnych w rozmowach Małgorzaty Bilskiej”. Książka ukazała się w Wydawnictwie Świętego Wojciecha.